Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaKayıt OlLatest imagesGiriş yap

pes 09 inceleme

3 posters
YazarMesaj
twoba
Playstation Mod
Playstation Mod
twoba

pes 09 inceleme Empty
MesajKonu: pes 09 inceleme   pes 09 inceleme EmptyCuma Ekim 17, 2008 11:36 pm

pes 09 inceleme 4290

PES 2009

“Daha önce hayatımda böyle bir uğultu duyduğumu hatırlamıyorum. Islıklar ve tezahüratlar birbirine öyle karışık ki hangisi nerden geliyor farkında bile değilim. Halbuki ben, 90 dakika önce kendi kendime “sen neler gördün sakin ol” diyen ben bile bunu beklemiyordum. Beyaz nokta şimdi ölüm ve yaşam noktası gibi geliyor bana. O noktanın üzerinde duran meşin yuvarlak ise kaderim gibi. Saf heyecan bu olsa gerek. Bundan 12 sene henüz 17 yaşında bir çocukken önce bomboş tribünlere oynanan maçta antrenöre kendimi beğendirmek için sahada uğraşırken bile bu kadar heyecanlanmamıştım. Yada rüyalarımdaki takıma attığım imzada bile bu heyecan yoktu.
Coşku var birde. 2 sene önce ligin en önemli derbi maçında şampiyonluğu getiren muhteşem frikiği ağlara gönderdiğimde stadyum’da oluşan coşku gibi. Ama çok daha fazlası.
Korku var birazda. 2. ligdeki ilk maçımda ayağımın kırıldığı andaki korkumu hatırlıyorum da. 8 ay topa dokunamamıştım. Futbol hayatım bitti zannetmiştim. Hıh! O korku hiçbirşeymiş.
Kafam ise karmakarışık. Endişeliyim. 1. ligdeki ilk maçımdaki kadar karışık. O zaman bu bana pahalıya patlamıştı. Bu kadar kötü oynadığım bir maç daha yoktu. Uzun süre kadroya girememiştim. Sponsorlar beni neredeyse linç edecekti. Çektiğim maddi sıkıntı anlatılamaz bile. Son 15 dakikada girdiğim maçlarda nasıl çabaladığımı bir ben bilirim. 10 numaramız sakatlanmasaydı ne olacaktı acaba bana. Belki de şimdi burada, bu muhteşem Avrupa final’inde değil de bir 3. lig takımında olurdum. Kim bilir…
Ama şimdi farklı. Bu sefer öyle olmayacak. Daha 1 dakika önce, o iki kişiyi tek hamlede geçip ceza sahasına girdiğim ve düşürüldüğüm anda bile hissetmiştim bunu. Bu sefer olacak gibi. Bu top oraya girecek ve ben başaracağım. Efsane olmama bir adım kaldı.
Yalnızca bir adım…”

Yeni bir oyun, yeni umutlar…

Bundan yaklaşık 18 sene önce commodore’da deliler gibi emily hugly soccer oynarken, çocuk aklımda bu yukarıdakileri düşünürdüm. (halbuki git ders çalış salak çocuk) Ekranda oynayan toplam 3 piksel bana bunları düşündürmeye ve anlatmaya yeterdi de artardı bile. Hiç bıkmadan her gece oyunu editleyerek uğraştığım gecelerde adımı o ekranda görmek ve ertesi güne kalmayacağını bile bile coşku ile oynamak yeterdi bana. Demek ki daha o zamanlar atılmış bu tohumlar içimize. Yoksa geçen seneyi hayal kırıklığı ile bize geçirten bir oyunu bu kadar heyecanla ve merakla beklememizin başka bir açıklaması olamaz. Ama sanırım buna her zaman değdi ve bundan sonrada değecek. Evet efsane oyunumuz pes, 2009 versiyonu ile karşımızda…

Futbol oyunu sevipte hayatında pes oynanamamış bir oyuncu tanımıyorum. Yukarıda da belirttiğim gibi 2008 bizi hayal kırıklığına uğratmıştı. Online’daki başarısızlığın yanında normal oyunda takılmalar olması,oyunun anlamsız bir biçimde hızlandırılması, çok fazla gol olması gibi etkenler bizi adeta çıldırttı. Bunu başta yapımcılar olmak üzere herkes kabul etti zaten.(yada zorla ettirdik) Bununda etkisiyle 2009 için bize birçok söz verildi, vaatler yapıldı. Bizde bekledik ve bekledik. Bakalım beklentilerimiz karşılanmış mı ve bakalım bu sene belki de ilk defa çok ciddi rakibi olan pes serisi bizi tatmin edebilecek mi?

Yeni sezon...

Oyunumuz yine her zamanki gibi bir açılış videosu ile başlıyor. Geçen sene ye göre biraz hafif kalsa da güzel bir müzik eşliğinde hoş bir video olmuş. Değişen menü ve görsellik aslında ilk olarak buradan başlıyor diyebiliriz. Geçen sene yapılan devasa menüler gitmiş. (neydi onlar öle ya) Artık çok daha sade ve kullanışlı menülerimiz var. Bu sistem benim çok hoşuma gitti çünkü konami oyuncuların çok sık kullandığı seçenekleri ana menünün altına ve yine alt menülere yerleştirerek erişimi oldukça kolaylaştırmış. Örneğin exhibiton maç için takım seçerken, tekım seçme menüsünün en üstünde artık used team adında bir bölüm var. Buradan son yaptığınız 5 maçtaki takımları seçerek direk oyuna başlayabiliyorsunuz. Hatta istediğiniz bir takımın üstüne gelip üçgen tuşuna basarak seçtiğiniz takımı bu menüde sürekli olarak tutabiliyorsunuz. Çok güzel ve kullanışlı bir özellik.
Menü ve modlarından bahsetmeye daha sonra devam edeceğiz. Zaten menünün en üstünde duran şampiyonlar ligi için ayrıca bahsetmemiz gerek. Ama biz önce maçımıza girelim.

İlk olarak görsellikten bahsedeceğiz her zamanki gibi. Aslında burada iki çeşit görsellikten bahsetmek gerekiyor. Bildiğiniz gibi konami şampiyonlar ligi lisansına 4 seneliğine sahip oldu geçtiğimiz günlerde. Bu yüzden şampiyonlar ligi maç ve normal maç modları oluşturulmuş. Ve bu iki mod arasında dağlar kadar fark var.
Önce grafiklerden bahsedelim. Oyun motorumuz aynı ama geliştirilmiş bir versiyonu kullanılmış. Öncelikle çözünürlük çok daha iyi. Bunu özellikle çimlere baktığınızda çok daha iyi anlıyorsunuz. Oyuncu modellemeleri olsun, saha içi,saha dışı bütün modellemeler rotüşlenmiş. Özellikle stad grafikleri geçen seneye göre çok daha iyi. Oyuncu yüzleri çok daha ayrıntılı. Ama yüz modellemelerinde bir AA problemi göze çarpıyor. Özellikle çok açık tenli oyuncuların yüzleri bazen oyun hamuru gibi durabiliyor. (çok severdim oyun hamurlarını)
Bunun yanında formalar olsun, kramponlar olsun inanılmaz ayrıntılı.özellikle lisansları alınmış takımların formaları çok daha özenilmiş gibi. Grafiklerde genel olarak koyu hatlar kullanılmış. Kontrast çok fazla. Bu ilk başta size kara is gibi gelse de ilerde çok daha iyi olduğunu fark ediyorsunuz..
Ve bence en büyük grafik gelişmeden bahsetmek istiyorum. Hayatımda bir futbol oyununda gördüğüm en iyi yağmur efekti bu oyunda. Nasıl becermişler bilmiyorum ama, yağmur yağdığında oluşan o kasvetli ve karanlık havayı her zaman hissedebiliyorsunuz. Gerçekten bu konuda muhteşem bir iş çıkarmış konami.
Görselliğe gelirsek, dediğim gibi normal mod ile şampiyonlar ligi modlarının maç açılışları olsun,oyun içi skor göstergeleri olsun,kameraların hareketleri olsun çok farklı. Şampiyonlar ligindeyken tv’de izlediğiniz maçta neleri görüyorsanız aynen onları oyunda görebiliyorsunuz. (bir tek Sabri ugan eksik) Her şey için çok fazla özenilmiş ve mükemmel duruyor. Özellikle oyun açılışları insanı gaza getirmeye yetiyor da artıyor bile. Kornerlerdeki kameranın kalkış açısı bile birebir yansıtılmış.
Normal maç modunda ise her şey normale dönüyor. Aslında burası da çok iyi bu konuda. Ama insan şampiyonlar ligindeki görselliği gördükten sonra buraya biraz burun kıvırıyor.

Şampiyonlar ligi lisansı olmasına rağmen stad konusunda çok fazla yenilik yok. Toplam 19 stad var oyunda. Bunların içinde ne yenisi wembley olmakla birlikte, hala ve hala mohammed lewis stadium, Bristol mary stadyum gibi stadyumlar oyunda mevcut. Maalesef şampiyonlar ligindeki takımımız olan Fenerbahçe olmak üzere hiçbir türk takımının stadı oyunda yok. (darısı aslantepe’nin başına)

Sesler oyundaki ilk hayal kırıklıklarımızdan. Neredeyse pes 2008 ile arasında hiçbir fark yok. Müzikler daha hafif olmuş ama yinede iyi sayılırlar. En azından kulak tırmalayıcı değiller. Oyun içi sesler ise hiç tatmin edici değil. Şampiyonlar liginin etkisi ile ilk açılışdaki sesler ve saha içi müzikler çok iyi olsa da , oyunun içinde taraftarı neredeyse hiç hissedemiyorsunuz. Sürekli aynı ses efekti değişik tonlarda çalıyor gibi oluyor. Evet yine çoğu takımın özel tezahüratları var ama bunlar yetersiz kalıyor. Become a legend modunda ise sesler biraz daha iyi. Gerçi yine taraftar sesleri aynı ama bu sefer oyun içindeki sesler iyi yansıtılmış.

Gelelim en önemli faktör olan oynanabilirliğe. Burada yine hafif hayal kırıklıkları yaşıyoruz. Zaten psn’deki demoyu indiren arkadaşlar oynanabilirliğin ne kadar değişmiş olduğu bilirler. Demoda ne oynadıysanız full sürümde de onu oynuyorsunuz. Biz yinede oynamayanlar için anlatalım oyunumuzu.Önce iyi yönlerinden bahsedelim.
Daha ilk düdük çalıp siz ilk pası attığınızda oyunun 2008’den çok daha farklı olduğunu hissediyorsunuz. Oyun çok daha ağırlaştırılmış. 2008’in en büyük problemi oyun hızıydı. Konami ilk önce buna el atmış. Artık çok daha oturaklı ve sakin bir oyun var karşımızda. Bunun yanında oyuncuların sahaya yayılışları ve boş alana koşu özellikleri geliştirildiği için, çok daha mantıklı maçlar oluyor. Bunda tabi yapay zekanın geliştirilmesinin de etkisi büyük. Defans artık çok daha birlikte hareket etmeye çalışıyorlar tehlike anında kümeleniyorlar.
Paslar çok daha değiştirilmiş. Artık gözünüz kapalı ve ezbere pas atamıyorsunuz. Organize pas yapmak daha mümkün. Ayağa ve kısa mesafe oynadığınızda saçmalamıyor oyuncular.
Şutlar daha ağırlaştırılmış. Artık her aldığınız adamla 40 metreden mermi gibi şut çekemiyorsunuz. Veya 20 metreden her vurduğunuz sert ve düzgün gitmiyor. Aksine top artık daha havai. Daha çok uçuyor. Biraz balon hissi verse de bu olay gol sayısını azaltmış.
Kornerlerdeki anlamsız hücüm oyuncuların üstünlüğüne son verilmiş. Kornerler daha mantıklı artık.
Kontrollerde sağ analog ile yapılan artistik hareketler kaldırılmış.(en çok buna üzüldüm) Bütün bu hareketler dijital pad’e aktarılmış sixaxis’de. Sağ analog manuel pas için kullanılıyor. Manuel pas’ında etkisi biraz azaltılmış. Artık manuel pas barını full doldurduğunuzda şut çeker gibi pas atmıyor oyuncular.
Peki bu kadar iyi özelliğe rağmen bizi hayal kırıklığına iten ne? Bu sorunun tek bir cevabı var. Yıldız oyuncuların abartılması.
Dediğimiz gibi oyun yavaşlatıldığı ve ağırlaştırıldığı için, 2008’deki gibi hızlı adamlarla alıp bütün sahayı geçemiyoruz 2009’da. Bu kısmen yıldız oyuncular içinde geçerli. Yani mesela ibrahimovic ile dümdüz koştuğunuzda takılmanız daha olası (gerçi hala geçebiliyorsunuz ama sayısı azaltılmış gibi) Ama maalesef bu ağırlık yıldız oyuncuların hareketlerine yansıtılmamış. Yani mesela ronaldinho’yu aldığınızda eğer dijital pad’e alıştıysanız çok basit sağa sola kırmalarla rahatça sahayı kat edebiliyorsunuz. Ayak hareketleri ve vücüt dönüşleri o kadar hızlı yapılmışki, daha rakibiniz sizi görmeden yanından kıvrılıp geçiveriyorsunuz. Özellikle ronaldinho,Ronaldo,messi gibi adamların ayakları sinek kuşunun kanatları gibi. Çok hızlı ve ani hareketler yapabiliyorlar. Mesela en etkili hareketlerden biri ani sağa ve sola dönüşler. O kadar hızlı ve gerçeğe aykırı dönüyorlar ki insan “yok artık” diyebiliyor.(yani ben diyorum) Bu sayede yıldız oyunculara topu aktardığınızda oyunun gerçekçiliği ciddi anlamda düşüyor.
Bunu en iyi şu şekilde anlayabilirisiniz. Örneğin önce bir gs-fb maçı yapın.ardından milan –barcelona maçına geçin. Gs-fb maçındaki o yaşadığınız çekişme,taktik savaşı, organize olma çabası milan-barcelona maçında saf hız ve dripling’e dayalı bir oyuna dönüşüyor.
Bir dğer sorunda kalecilerde. Yine eskisi kadar olmasa da kaleciler hala çok top sektirmekte. Aslında top sektirmeleri de sorun değil. Seken topun genellikle hüzüm oyuncularının önünde kalması çok daha büyük sorun. Maçlardaki gollerin %95’i seken toplardan oluyor.
Dediğimiz gibi çok daha iyi bir oynanış var. Ama hala yeterli değil.

Become a legend…

Biraz oyun modlarından bahsedelim. Klasik lig, kupa ve master lig modlarının yanında iki yeni mod var.
Bunların ilki şampiyonlar ligi modu.bildiğimiz 32 takımlı şampiyonlar ligi statüsü olduğu gibi aktarılmış. Çok da güzel olmuş. Ama maalesef beklendiği gibi şampiyonlar ligindeki bütün takımların lisansları yok. Takım seçimine girdiğinizde karşınıza ilk olarak champions league yazan bir bölüm geliyor. Bunun içinde yaklaşık 14 takım var. Hepsi yeni lisansları alınmış takımlardan oluşuyor. M.united başta olmak üzere, zenit’e kadar uzanan bir liste bu.
Ama mesela siz arsenal ile oynamak istediğinizde buradan çıkıp İngiltere bölümüne giriyorsunuz. Ve North london’ı seçmek zorunda kalıyorsunuz. Bu çok anlamsız olmuş. Yani şampiyonlar ligi lisansı alındıysa, bütün takımlarınki alınmalıydı.Her şeyi ile şampiyonlar ligi heyecanını pes’de yaşarken, Arsenal yerine North london ile oynamak insanı biraz hayal kırıklığına uğratıyor.
Hazır lisanlardan bahsetmişken; artık ispanya ligide tam lisanslı olarak var pes’de. Ma almanyadan bayern munih bile yok oyunda. Hatta almanyadan tek bir takım bile yok. Bir tane bile…
Aynı sıkıntı takımların kadrolarının güncelliklerinde de var. Son dakika transferlerinin hiçbiri yok oyunda. Galatasaray da baros ve de santics, Fenerbahçe de josico, milan’da shevchenko yok mesela. Ama yetkililerle görüşmemizde yakın zamanda bir update gelme ihtimali söz konusu. Yinede rakibi fifanın sürekli otomatik güncellendiğini düşününce neden pes’dede böyle bir sistem yok diye düşünmeden edemiyor insan. Zaman artık online ve teknoloji zamanı. Konami bu konuda bir hayli geride.

Evet sanırım bahsedilebilecek her şeyden bahsettik. Genel olarak baktığımızda pes 2009 pes 2008’e göre çok daha iyi bir oyun. Özellikle oynanıştaki gelişmeler 2008 ile 2009 arasında dağlar kadar fark yaratıyor. Ama oyun yapısındaki yıldız oyuncuların abartı olması oyunu gerçekçilikten oldukça uzaklaştırıyor. Özellikle piyasadaki rakibi bu konuda çok büyük gelişmeler kaydetmişken efsanevi oyunumuzun bu konudaki sıkıntısı baş göstermekte. Ama bu açığıda become a legend modu ile rahatlıkla kapattığını söyleyebiliriz. Zaten ilerleyen günlerde fifa ile pes’i karşılıklı olarak inceleyen bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Ne dersiniz? 2009 futbol yılı olabilirmi?
Neden olmasın…

Artılar : become legend, şampiyonlar ligi her şeyiyle, değişen oyun yapısı, sonuçta o bir pes…

Eksileri : yıldızların abartı özellikleri, çok kolay çalım atılması, eksik lisanslar ve stadlar.

Grafik : 89
Ses : 84
Oynanabilirlik : 95
Eğlence : 90
Oyun süresi : 98
Genel : 91
Online demişken; bildiğiniz üzere oyun 16 ekimde raflardaki yerini alacak. (bu arada bu türkiyedeki ilk full sürüm pes 2009 incelemesi oluyor) Oyunun online serverları da bu tarihte açılacak. Bu yüzden şu anda online hakkında size bilgi veremiyorum. Online serverlar açıldığında yine ayrıca bir yazı yazacağım.

Evet sanırım bahsedilebilecek her şeyden bahsettik. Genel olarak baktığımızda pes 2009 pes 2008’e göre çok daha iyi bir oyun. Özellikle oynanıştaki gelişmeler 2008 ile 2009 arasında dağlar kadar fark yaratıyor. Ama oyun yapısındaki yıldız oyuncuların abartı olması oyunu gerçekçilikten oldukça uzaklaştırıyor. Özellikle piyasadaki rakibi bu konuda çok büyük gelişmeler kaydetmişken efsanevi oyunumuzun bu konudaki sıkıntısı baş göstermekte. Ama bu açığıda become a legend modu ile rahatlıkla kapattığını söyleyebiliriz. .
Psiko-Trex
Süper Admin
Süper Admin
Psiko-Trex

pes 09 inceleme Empty
MesajKonu: Geri: pes 09 inceleme   pes 09 inceleme EmptyCuma Ekim 17, 2008 11:57 pm

Evet Arkadaslar Ayın 16 sı (Dün) İtibariyle Ps3 Platformuna Satın Almıs Bulunmaktayım.Fifa 09 a Göre Grafikler Cok Geride Fakat Fizik Motoru,Top Hissi,Gerçekilik vs vs Konularda Pes 2008 e resmen fark atmıs pes 2008deki tüm buglar sorunlar giderilmiş hiç bir sorunla karsılasmadım oynarken yeni modlar cok güzel olmus özellikle pes 2008 deki sorunlu online modu ortadan kalmış yağ gibi maç yaptık onlinede adamlarla gerçi ilk maçta 4 tane yedik acemilik işte fifaya alıstık hatta yanımda Sitemizdeki DiNo da Vardı Zaten O Yedi 4 Tane Smile lol!
https://gamingtr.yetkin-forum.com
DiNo
Süper Moderatör
Süper Moderatör
DiNo

pes 09 inceleme Empty
MesajKonu: Geri: pes 09 inceleme   pes 09 inceleme EmptyC.tesi Ekim 18, 2008 1:12 am

Psiko-Trex demiş ki:
Evet Arkadaslar Ayın 16 sı (Dün) İtibariyle Ps3 Platformuna Satın Almıs Bulunmaktayım.Fifa 09 a Göre Grafikler Cok Geride Fakat Fizik Motoru,Top Hissi,Gerçekilik vs vs Konularda Pes 2008 e resmen fark atmıs pes 2008deki tüm buglar sorunlar giderilmiş hiç bir sorunla karsılasmadım oynarken yeni modlar cok güzel olmus özellikle pes 2008 deki sorunlu online modu ortadan kalmış yağ gibi maç yaptık onlinede adamlarla gerçi ilk maçta 4 tane yedik acemilik işte fifaya alıstık hatta yanımda Sitemizdeki DiNo da Vardı Zaten O Yedi 4 Tane Smile lol!

hocam ayıb oluo zten türkiyeyi aldım ispanya caktı bana saten 1. golü tam esnerken yedim 2. golde burnumu karıştırıyodum 3. golde ofsayt wardı 4. golde de elimden düsürdüm konsolu

pes 09 inceleme
1 sayfadaki 1 sayfası